وبسایت شخصی مهندس علیرضا افخمی

مهندس ژئوتکنيک و طراح نرم افزارهای مهندسی
بيوگرافی

عليرضا در سال ۱۳۵۴ در تهران متولد و دوره دبیرستان را در دبیرستان منتظری (قلهک) سپری کرد و در سال ۱۳۷۲ در رشته مهندسي عمران – عمران دانشگاه صنعتي شريف مشغول به تحصيل شد. در آن زمان به تازگي کامپيوترهاي شخصي (PC) وارد بازار شده بودند و او هم مثل بسياري از دانشجويان تجربه کار با کامپيوتر را نداشت. از اواسط دوره ليسانس در دانشگاه شريف و پس از گذراندن کلاس برنامه نويسي FORTRAN 77 با نمره عالي، علاقمندي وي به برنامه نويسي موجب شد براي استفاده از امکانات بيشتر و ترسيمات گرافيکي به سراغ يادگيري زیانهای برنامه نویسی GW Basic و سپس Quick Basic برود. در اواخر دوره کارشناسی Visual Basic 3.0 (در ويندوز ۳٫۱) را فراگرفت و با کار مداوم، موفق به يادگيري برنامه نويسي تحت ويندوز شد. در سال ۱۳۷۶ علیرضا تحصیلات خود را در رشته مهندسی ژئوتکنیک (خاک و پی) در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد و در سال ۱۳۷۷ با ارائه پایان نامه در زمینه بررسی رفتار دیوار های خاک مسلح در شرایط زلزله فارغ التحصیل شد. علیرضا با شرکتهای مشاور ژئوتکنیک متعددی در تهران به صورت مدیریت پروژه همکاری داشت و درسال ۱۳۸۶ به کانادا مهاجرت و هم اکنون ساکن شهر ونکوور است.

Listen_Liveمصاحبه رادیو میهن با مهندس علیرضا افخمی (شهریور ۱۳۹۲)

سوابق کاری مهندسی ژئوتکنیک

علیرضا کار خود را با شرکت مهندسین مشاور ماندرو آغاز نمود. در ۶ ماه آخر کار در این شرکت وی بعنوان مهندس ناظر در پروژه توسعه حوزه نفتی پارس جنوبی (عسلویه) در دفتر فنی شرکت توتال کار میکرد. از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۳ وی بصورت پروژه ای با مرکز مطالعات ژئوتکنیک سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران همکاری داشت و مسئولیت مدیریت پروژه و تهیه گزارش بسیاری از پلها، پارکینگهای طبقاتی و ساختماهای دولتی را بعهده داشته است. سپس وی به شرکت آزمون خاک پی ملحق شد و بعنوان مدیر پروژه تا پیش از مهاجرت به کانادا با این شرکت همکاری داشت.

از جمله شرکتهای دیگر مشاور ژئوتکنیک در تهران که علیرضا با آنها همکاری پروژه ای یا ساعتی داشته میتوان به شرکتهای پی خاک سنگ، پی سنگ، پی یاب، پی آب کاو، خاک واژه اشاره کرد. علیرضا در کانادا در شرکتهای Horizon Engineering، EXP Services و Tetra Tech EBA بعنوان مهندس ژئوتکنیک کارکرده و هم اکنون به عنوان مهندس ارشد در شرکت EBA مشغول به کار است. علیرضا در طیف گسترده ای از پروژه های عمرانی از ساختمانهای مسکونی و تجاری تا پلها، بزرگراه ها و مسیر قطارهای سریع السیر تجربه دارد.

سوابق طراحی نرم افزار

وی از سال ۱۳۷۶ برنامه هاي کوچکي برای محاسبات پی می نوشت و پس از چندی نرم افزار پي سنج و سپس پــایــه را طراحی کرد که در آن زمان تنها ظرفيت باربري (ترزاقي) و نشست پي ها را در بر ميگرفت. نوشتن این نرم افزار انگیزه ای شد برای پی گیری جدی تر تولید نرم افزارهای مهندسی. علیرضا در سال ۱۳۷۹ موفق به گذراندن آزمون بين المللي برنامه نويسي شد و مدرک “برنامه نويس حرفه اي مايکروسافت” را در زمينه پياده سازي نرم افزارها توسط زبانهاي شيء گرا دريافت کرد. در همین زمان همکاری با شرکت مهندسی رایان سازه را جهت فروش نرم افزارهایش آغاز کرد. در سال ۱۳۸۱ علیرضا با تاسیس شرکت مهندسی ژرف اندیش سیستم پروژه های بزرگ نرم افزاری را برای ارگانهای دولتی طراحی و پیاده سازی نمود؛ از آن جمله میتوان به نرم افزارهای اداری برای وزارت پست و تلگراف و تلفن، و نرم افزار پرتال فرهنگی وزارت امور خارجه اشاره نمود. در این شرکت، علیرضا طراحی و تولید نرم افزار پردازشگر آزمایشهای مکانیک خاک را با یک تیم ۴ نفره برنامه نویس آغاز کرد و پس از ۲ سال این نرم افزار آماده شد.

mcp               icdl

در کنار نرم افزارهای مهندسی، علیرضا در تهیه نرم افزارهای زیر نیز شرکت داشته است:

  • نرم افزار رژیم دهی پزشکی (برای آقای دکتر گودرزی)
  • ماجول طراحی چارت سازمانی هما (برای شرکت داده کاوان هوشمند)
  • نرم افزار چند رسانه ای سی دی جادوئی (برای دکتر احمد حلت)

با مهاجرت  به کانادا وی مدت حدود یکسال با شرکت Soilvision همکاری داشت و در سال ۲۰۰۸ شرکت Novo Tech Software را تاسیس نمود. این شرکت مجموعه نرم افزارهای متنوعی را در زمینه مهندسی ژئوتکنیک تولید کرده و هم اکنون صدها مشتری در بیش از ۵۰ کشور دنیا دارد. خط مشيء فکري عليرضا، پیاده سازی راه حل های متعدد در نرم افزارهاي مهندسي ژئوتکنيک و استفاده از دانش روز مهندسی ژئوتکنیک در تلفیق با تکنولوژی روز برنامه نويسي میباشد. وي سمينارهاي متعددي در خصوص معرفي نرم افزارهاي مهندسي خود در “وزارت راه و ترابري ایران”، “سازمان مشاور فني و مهندسي شهر تهران”، “سازمان مديريت و بحران شهر تهران”، “سومين کنفرانس بين المللي مهندسي ژئوتکنيک”، “انجمن مهندسان ژئوتکنيک مشهد”، “کنفرانس بین المللی ژئوتکنیک کانادا (هلیفکس، تورنتو و مونترال)” و … داشته و مشغول گسترش فعاليتهاي توليد نرم افزارهاي مهندسي خود است.

Leave Comment
Comments Off on بيوگرافی